HABER_DETAY

Ekim 8, 2020 12:13 pm

KOBİ’lerin Digital Çözümü 11Sight’ten Geçiyor

KOBİ’lerin Digital Çözümü 11Sight’ten Geçiyor

11Sight Türkiye Ülke Müdürü Ercan Gümüş, “11Sight olarak 5 yıldır en iyi yaptığımız iş olan görüntülü görüşme üzerine yoğunlaştık ve bu sektörde başarımızı kanıtladık. Hizmet verdiğimiz 5000’in üzerinde kullanıcı ve alanının en iyisi olan markalar da bu savımızı doğrular nitelikte” diyor.

11Sight en kısa tanımıyla bir ‘tek-tıkla başlatılabilen görüntülü görüşme’ çözümü. Web sitelerine, mobil uygulamalara eklenecek butonlar veya diğer iletişim kanallarında paylaşılan linklerle tüm cihazlardan arama başlatılabiliyor. Arayacak müşteri herhangi bir uygulama indirmiyor, üyelik açmıyor. Arama yapmadan önce doldurdukları formda bilgilerini veriyorlar ve bu bilgiler panelde tutuluyor. Böylece daha sonra da ulaşılabiliyor. Paylaşılan hiçbir bilgi üçüncü partilere iletilmiyor. Platformdaki tüm görüşmeler uçtan uca şifreleme yöntemiyle korunuyor. Görüşmelerin verimliliğini ve kalitesini artırmak için sunulan araçlarla da çok yönlü ve güvenli hizmet sağlanmış oluyor. Sorularımızı yanıtlayan 11Sight Türkiye Ülke Müdürü Ercan Gümüş’e teşekkür ederiz.

HİZMET VERDİĞİMİZ ŞİRKETLERDE SEKTÖR FARK ETMİYOR

11Sight, hangi alanlarda çalışmalar yapıyor?

11Sight olarak 5 yıldır en iyi yaptığımız iş olan görüntülü görüşme üzerine yoğunlaştık ve bu sektörde başarımızı kanıtladık. Hizmet verdiğimiz 5000’in üzerinde kullanıcı ve alanının en iyisi olan markalar da bu savımızı doğrular nitelikte. Hizmet verdiğimiz şirketlerde sektör fark etmiyor. Şu anda en fazla müşterimiz otomotiv sektöründe. Ayrıca perakende, finans, eğitim, sağlık, emlak ve sigortacılık sektörlerinden ve Teknik servis hizmeti sunan şirketlerden de müşterilerimiz bulunuyor.

KOBİ’LERİN DİJİTALLEŞME SÜREÇLERİNDE BÜYÜK BİR ADIM ATMALARINI SAĞLIYORUZ

KOBİ’lere yönelik ne tür çözüm önerileri ve hizmetler veriyorsunuz?

KOBİ’ler özellikle bu dönemde satış süreçlerini kolaylaştırmalı ve müşteri hizmetlerini iyileştirmeli. Artık dijitalleşemeyen şirketler ne yazık ki tarihte yerini alıyor. Biz KOBİ’lerin dijitalleşme süreçlerinde büyük bir adım atmalarını sağlıyoruz. Görüntülü, sesli veya yazılı konuşmanın yanında arama kaydı, iletişim formları, arama sonu anketleri ve performans metrikleriyle KOBİ’lerin satış sırası ve sonrasında hizmet kalitelerini arttırmalarına yardımcı oluyoruz. Arama içerisinde paylaşılan dosyalar, ekran görüntüleri ve mesajları daha sonra panelden takip edilebiliyor ve o dosyayla ilgili gelişmeler not edilebiliyor. Hatta şirketler buradan gelen verileri kendi CRM’lerine kayıt ederek takibi daha da kolaylaştırabiliyorlar.

GÜVENLİK VE PROFESYONELLİK EN ÖNEMLİ FARKIMIZDIR

Rakiplerinizden hangi yönleriniz ile ayrılıyorsunuz? Tercih edilmenizdeki sebepler nelerdir?

Sistemimizin en önemli 2 farkı güvenliği ve profesyonelliğidir. Çözümümüz uçtan uca şifreleme yöntemiyle korunmaktadır. Aranan cihaz ne olursa olsun güvenlikten asla ödün verilmez. Piyasada bilgi güvenliğini sağlayamadığı için önemli veri sızıntılarına yol açan uygulama örnekleri bulunuyor. 11Sight kullanan müşterilerin hiçbir güvenlik endişesi duymasına gerek yok. Profesyonellik kısmına gelecek olursak, günlük hayatımızda yakınlarımızla sohbet etmek için kullandığımız uygulamaları kurumsal amaçlarla kullanmak profesyonelliğe aykırı düşüyor. Yanlışlıkla yapılan aramaları, gönderilen mesajları düşününce ayrı bir platformun gerekliliği kendiliğinden ortaya çıkıyor. Bizim platformumuz da hem sunduğu özellikler, hem fiyat hem de ekiple iletişim konularında rakiplerinin önüne geçiyor.

Müşterilerinize hangi katma değerleri sunuyorsunuz?

Biz müşterilerimize, kendi müşterileriyle ihtiyaç duydukları anda güvenli ve kolay iletişim sağlıyoruz. Performans metriklerini kullanarak arama sürelerini, arama kalitelerini ve cevaplanma oranlarını takip etmelerini sağlıyoruz. Müşterilerimizi en çok memnun eden hizmetimiz, sağladığımız müşteri hizmeti. Her bir şirket için oluşturduğumuz özel kanallarla destek ihtiyaçlarını anında karşılıyoruz.

MALİYET AVANTAJI SAĞLIYORUZ

Hedefleriniz ve yatırımlarınızdan bahseder misiniz?

Bugüne kadar toplamda 2 milyon doların üzerinde yatırım aldık. İlk hedefimiz öncü sektörlerimiz olan Otomotiv, Emlak, Finans ve Sağlık alanında görüntülü görüşme hizmeti veren, güvenilen bir marka olmaktır. Bu sektörlerin markalarıyla birlikte çalışarak başarı hikayeleri yazmak istiyoruz. Otomotiv sektöründe web sitesinden gelen satışları 2 katına çıkarmayı başardık. Bu başarıyı Emlak, Finans, Eğitim gibi sektörlerde de yakalamayı hedefliyoruz. Sağladığımız maliyet avantajını daha fazla firmaya göstererek onları da ileri taşımak istiyoruz. Seyahatleri azalttığımız için karbon salınımını azaltarak çevreye faydalı bir iş yapıyoruz. Bu yüzden ne kadar geniş bir kitleye hitap edersek, dünyamıza o kadar faydalı olabiliriz. Mevcut durumdan kaynaklı bize oluşan talebin rüzgarını arkamıza alıp gerek şirket değeri anlamında gerekse müşteri sayımız anlamında hızlı büyümemizi devam ettirmek istiyoruz. Şu anda 5 ülkede hizmet veren bir girişimiz, bu yıl minimum 2 ülkeye daha açılmak istiyoruz.

Pandemi sürecinde ne gibi çalışmalar yaptınız, pandemi çalışmalarınızı nasıl etkiledi?

Ekip tarafından bakacak olursak; dünyanın birçok bölgesine yayılmış geniş bir ekibiz. Her ülkede pandeminin gidişatı ve alınan önlemler farklılık gösterse de, biz kuruluşumuzdan beri uzaktan çalışmaya alışmıştık. Bizim için en büyük endişe, arkadaşlarımızdan birinin hastalığa yakalanması oldu. Müşterilerimize gelince, bu dönemde müşterileriyle yüz yüze görüşemeyen veya mağazasını kapatmak zorunda kalan farklı sektörlerden şirketler, mağazalarını müşterilerinin evlerine taşıyarak çözüm sağladılar. Pandemi süresince otomotivde Mercedes ve Hyundai, perakendede Vitra ve Kale, emlakta Nef City82 ile çalışmaya başladık. Hala görüşmelere devam ettiğimiz farklı projeler de var. Bazı müşterilerimiz görüntülü görüşmeyi kendi müşterilerine hizmet olarak sunmak, bazıları da tamamen görüntülü görüşme üzerine kurulu çözümler yaratmak istiyor. Pandemi döneminde görüntülü görüşme ile iş yapmak için hepimiz alıştırma yaptık, artık bu bir yenilik olmaktan öte ihtiyaç haline geldi.

EN ÇOK OTOMOTİV, EMLAK VE PERAKENDE SEKTÖRLERİNDEYİZ

Görüntülü görüşmelerden en çok faydayı hangi sektör sağlıyor?

11Sight’ın en çok müşterisi otomotiv, emlak ve perakende sektörlerinde bulunuyor. Ancak müşterilerimizi sektörlerine göre değil ihtiyaçlarına göre sınıflandırmak daha doğru olacaktır. Bu durumda fiziksel mağaza, ofis ve showroom’larından eskisi kadar verim alamayan ziyaretçileri azalan işletmeler diyebiliriz. Diğer kitlelerimizi de müşteri hizmetleri kalitesini ileri taşımak isteyen ve şirket içi birebir iletişimlerini daha güvenli ve profesyonel bir ortamda geliştirmek isteyen şirketler olarak belirleyebiliriz.

ÖZEL HABER

Ahmet Doğan-KOBİ LİFE

 

HABERE_YORUM_YAP

HABERE_YAPILAN_YORUMLAR

HIC_YORUM_YAPILMAMIS