HABER_DETAY

Eylül 21, 2020 7:40 am

ESET, KOBİ’lere Yönelik Çözüm Öneriyle Farklı Olmanın Açık Farkını Ortaya Koyuyor!

ESET, KOBİ’lere Yönelik Çözüm Öneriyle Farklı Olmanın Açık Farkını Ortaya Koyuyor!

ESET Türkiye Satış Müdürü Asım Akbal, KOBİ’lere yönelik çok önemli koruma kalkanları oluşturduklarını söylüyor ve ekliyor: “ESET, 1 çalışandan 20 bin çalışana dek tüm ölçekteki ihtiyaçlara hitap edecek yazılımlarıyla siber güvenlik sağlıyor.”

 ESET, bugün dünyanın en büyük ilk beş bilgi güvenliği şirketinden biri. 1992 yılında kuruldu ve o günden bu yana dünya genelinde bireysel ve kurumsal kullanıcılara hitap eden antivirüs yazılımları, internet güvenliği ürünleri, veri kaybını önleme yazılımları, şifreleme programları gibi siber güvenlik çözümleri sunuyor ve geliştiriyor.

 Şirketlerde Çok Güçlü Koruma Kalkanları Oluşturuyoruz

 ESET’i kısaca okuyucularımıza tanıtır mısınız?

Global düzeyde 110 milyon kişi ve 500 bin kurum ESET yazılımlarıyla korunuyor. Genel merkezi Slovakya’nın Bratislava kentinde bulunan ESET, dünya çapına yayılmış ofis ve araştırma merkezlerinin katkısıyla küresel bir koruma şemsiyesi sağlıyor. Türkiye’ye baktığımızda da, ESET’in hem bireysel hem de kurumsal olarak ülkemizin en çok tercih edilen siber güvenlik markası olarak öne çıktığını görüyoruz. ESET NOD32 yazılımımız bireysel tarafta zaten efsaneleşmiş bir yazılım olarak popülaritesini sürdürüyor. Kurumsal tarafta da başta Endpoint Security çözümlerimiz olmak üzere çeşitli yazılımlarımızla şirketlerde çok güçlü koruma kalkanları oluşturuyoruz. Global düzeyde de Türkiye’de de müşteri ve kullanıcılarımıza “Güvenli teknolojinin keyfini çıkarın” diyoruz.

Dünya Çapındaki İşletmelerin Yüzde 90’ını KOBİ’ler Oluşturuyor

 ESET, KOBİ’lere yönelik hangi çözümleri sunuyor?

Dünya Bankası verilerine göre, küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ) dünya çapındaki işletmelerin yüzde 90’ını oluşturuyor ve istihdamın yüzde 50’sinden fazlasını temsil ediyorlar. Dolayısıyla ekonominin aslında bel kemiğini oluşturuyorlar. Türkiye için de bu yapı geçerli. Günümüzde KOBİ’ler, pek çok kez büyük şirketlerden çok daha fazla ve sık siber saldırıya uğruyorlar. Bunun temel nedeni de siber tehditlerle başa çıkmak için yeteri kadar hazırlıklı olmayışlarıdır.

Siber Dünyada 1 Milyardan Fazla Zararlı Yazılım Var

Siber dünyada 1 milyardan fazla zararlı yazılım var. Her yıl yaklaşık 130 milyon yeni zararlı yazılım ortaya çıkıyor. Dijital sistemlerimiz her saniye 4 yeni tehditle karşılaşıyor. Bu zararlıların önemli bir bölümü dolaylı ve doğrudan parasal bilgilerimize veya para edebilecek kıymetli dijital datalarımıza ulaşmaya çalışıyor. Yazılımlarımız KOBİ’leri, bu 1 milyarı aşkın zararlı yazılımdan ve her gün yeniden ortaya çıkan 350 bin yeni zararlı yazılımdan korumak için en güncel teknolojilerle savaşıyor.

 Türkiye’nin En İyi Antivirus, İnternet Güvenliği ve Siber Güvenlik Çözümleri

KOBİ’ler ESET’ten hangi konularda istifade edebilir? KOBİ’lere yönelik geliştirdiğiniz güvenlik, yazılım vs. neler var değerlendirir misiniz?

Hangi yazılımlarımızla KOBİ’leri siber saldırı ve ihlallere karşı nasıl koruyoruz bu soru bizim çalışma pramidimizin en temel noktasıdır. Seçeneklerimizi şöyle paylaşmak isterim: ESET Endpoint Security başlığı altında sağladığımız uç nokta güvenliği çözümlerimiz, farklı kullanıcı sayısına sahip KOBİ’ler açısında Türkiye’nin en iyi antivirus, internet güvenliği ve siber güvenlik çözümleri olarak öne çıkıyor. KOBİ’ler, yapı ve ihtiyaçlarına göre belirleyebileceğimiz çözümümüzü tercih edebiliyorlar. Bu çözümlerimizi; ekstra katmanlarla destekleyebiliyor, güvenlik seviyesini daha da yükseltebiliyoruz. Özellikle pandemi süreciyle yoğunlaştığımız uzaktan çalışma uygulamalarında; RDP (Remote Desktop Protocol), VPN (Virtual Private Network) gibi uzaktan erişim protokollerinde söz konusu ekstra katmanlar daha da önem kazandı.

ESET Secure Autentication

Bu yönde sağladığımız çözümlerden biri de ESET Secure Autentication ürünümüz. Two Factor Authentication(2FA) yani çift faktörlü kimlik doğrulama yapmanıza olanak sağlayan bu ürün, işi eve taşıyan kuruluşlar açısından özelikle pandemi döneminde can simidi haline dönüştü diyebiliriz. Şirket verilerinin herkese açık ve kolay ulaşılabilir olmaması lazım, ama öte yandan da ulaşma yetkisi olan kişi veya kişiler açısından kolay ulaşılabilir olmalı. ESET Secure Autentication çözümümüz bu konuda geniş kapsamlı kolaylık sağladı ve sağlamayı sürdürüyor.

DLP (Veri Kaybını Önleme) Çözümü Olan Safetica Yazılımı
Saldırı veya sızıntı her zaman dışarıdan değil, içeriden de kaynaklanabilir. Ya da personelin bir kusuru, sızıntıya neden olabilir. Bir DLP (Veri Kaybını Önleme) çözümü olan Safetica yazılımımız, uzaktan bağlanırken de şirket verilerinin sızmamasına ve gözetiminiz altında kalmasına yönelik geniş ölçekli koruma sağlamakla kalmıyor, personel verimliliğinizi de ölçerek size detaylı bir rapor sunabiliyor. Büyük bir veri sızıntısı yaşayan firmaların yüzde 60’ının kısa bir süre içerisinde çalışamaz hale geldiğini düşünürsek, verinin korunması ve saklanması, olabilecek sızıntıların engellenmesi oldukça önemli bir konu haline geldi diyebiliriz.

ESET Dynamic Threat Defense (EDTD)

Farklılaşan saldırı yöntemleriyle birlikte tüm kullanıcılar açısından gittikçe önem kazanan bir diğer konu ise, hedefli saldırıların ve sıfır gün tehditlerinin önüne geçebilmek. Daha önce sadece büyük şirketlere sağlanan, ancak şimdi KOBİ’lerin de hizmetine sunulan ESET Dynamic Threat Defense (EDTD) bulut tarabanlı sandbox çözümümüz, kurulum gerektirmiyor, Mail veya Endpoint tarafından gelen şüpheli dosya türleri üzerinde derinlemesine analiz yaparak saldırı ihtimallerini minimize etmenizi sağlıyor.

ESET Endpoint Encryption (Veri Şifreleme)

KOBİ’lere sağladığımız bir başka çözüm de şifreleme veya kriptolama. Şirket verilerinin şifrelenerek, başka gözlerden korunmasına olanak sağlayan ESET Endpoint Encryption (Veri Şifreleme) çözümümüz, veriler çalınsa bile başkaları tarafından kullanılamaz halde olması özelliyle öne çıkıyor. Tüm bu çözüm ve hizmetleri, Türkiye’nin en çok tercih edilen ve en geniş kadroya sahip siber güvenlik markası olarak sunuyoruz. Türkçe destek merkezimiz sayesinde soru, sıkıntı veya bilgi talebinde çok hızlı müdahale edebiliyoruz.

“Benim Başıma Gelmez” Dememeliler, En Çok KOBİ’lerin Başına Geliyor

KOBİ’lere buradan hangi mesajları vermek istersiniz? KOBİ’lerin doğru bildiği yanlışlar var mıdır, siz KOBİ’leri bu anlamda nasıl ve ne şekilde bilgilendiriyorsunuz?

Öncelikle “Benim başıma gelmez” dememeliler, en çok KOBİ’lerin başına geliyor zaten. Onca emek ve çalışmadan sonra kıymetli şirket verilerinin fidye yazılımıyla şifrelenerek ulaşılamaz hale gelmesi, gerçekten çok üzücü. Ne yazık ki, saldırıdan sonra verilerin kurtarılması çok zor, neredeyse imkansız. O nedenle, “önlem önlem önlem” diyoruz. Saldırıları savuşturacak teknolojimiz var.

Bu noktada siber güvenliklerini sağlamak yolunda bazı tavsiyelerde bulunmak isterim.

 

  • Öncelikle bilgilendirme ve farkındalık önemli. Tüm çalışanlar, en güncel siber güvenlik uygulamalarından haberdar edilmeli. Özellikle E-posta mesajlarında her bağlantının tıklanmaması gerektiği gibi ayrıntılar konusunda çalışanlar bilgilendirilmeli. Saldırı ve virüs bulaşmalarının çoğu, e-postalar yoluyla gerçekleşiyor.

 

  • İşletim sistemlerinizi ve diğer yazılımlarınızı her zaman mevcut en yeni sürüme güncellemeli ve bir yama yayınlandığında uygulamalısınız.

 

  • Her zaman en kötüsüne hazırlanın ve en iyisini umun. Böylece felaket durumunda hazır bir iş sürekliliği planına sahip olun.

 

  • Yedekleme, hem bireyler hem büyük işletmeler dahil herkes için gerekli. Kritik iş verilerinizi düzenli olarak yedekleyin ve doğru çalışıp çalışmadıklarını görmek için bu yedeklemeleri sık sık kontrol edin, böylece saldırıya uğrarsanız sizi zor durumda bırakmazlar. En değerli veriler çevrimdışı olarak da saklanmalı.

 

  • Gereksiz yazılım veya hizmetleri devre dışı bırakarak veya kaldırarak saldırı ihtimallerini azaltın.

 

  • Mutlaka saygın, bilinen ve çok katmanlı bir güvenlik çözümü kullanın. Bu, sizi sadece fidye yazılımı saldırılarına değil, her türlü tehdide karşı korumak için çalıştırmanız gereken ilk savunma hattınızdır. ESET, 1 çalışandan 20 bin çalışana dek tüm ölçekteki ihtiyaçlara hitap edecek yazılımlarıyla siber güvenlik sağlıyor.

ÖZEL HABER

Ahmet Doğan-KOBİ LİFE

HABERE_YORUM_YAP

HABERE_YAPILAN_YORUMLAR

HIC_YORUM_YAPILMAMIS